Český červený kříž

Český červený kříž je humanitárním občanským sdružením působícím na celém území ČR. Samostatný Český červený kříž byl za člena Mezinároční federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce uznán až v roce 1993. Čas ale pokročil a od 1.1.2014 má ČČK přes 21 tisíc členů a dobrovolníků sdružených v 765 Místních skupinách. Ve své činnosti Český červený kříž navazuje na své předchůdce - na "Vlastenecký pomocný spolek pro Království české", který byl založen 5.září 1868 a na Československý červený kříž, který byl založen 6.února 1919.

Český červený kříž podle sbírky zákonů č. 126/1992 plní následující funkce:
1) Působí v oblasti civilní obrany a ochrany obyvatelstva a poskytuje pomoc v případech katastrof a jiných mimořádných událostí,
2) poskytuje zdravotnické, záchranné, sociální a další humanitární služby,
3) šíří znalost Ženevských úmluv,
4) působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby,
5) působí v oblasti zdravotně-výchovné a spolupracuje s poskytovateli zdravotní péče.

Samotným posláním ČČK je předcházet a zmírňovat utrpení, chránit zdraví, život a úctu k lidské bytosti, podporovat vzájemné porozumění, přátelství a mír mezi národy bez rozdílů národnostních, rasových, náboženských, třídních a politických a usilovat o naplňování základních principů hnutí Červeného kříže. Veškerá činnost Českého červeného kříže vyplývá z tohoto poslání. Poslání ČČK je definováno ve Stanovách. Základními principy hnutí Červeného kříže se rozumí sedm principů: Humanita, neutralita, nestrannost, nezávislost, dobrovolnost, jednota a světovost.