Švýcarská válka se Sonderbundem

V podstatě občanská válka ve Švýcarsku v roce 1847 je významená právě tím, že zde došlo k prvnímu uplatnění humanitárních zásad ve válce. Katolické kantony zde vytvořily ozbrojenou jednotu - tzv. Sonderbund - a postavily se proti dosavadní zemské vládě. Velitelem vládní švýcarské armády byl jmenován generál Henri Guillaume Dufour (1787 - 1875; viz podobizna), který tuto funkci přijal teprve tehdy, když viděl, že zachování zákona a pořádku se může vynutit pouze silou. A právě v této válce, která byla ukončena za pouhých 25 dnů prakticky bez prolití krve, se plně projevilo Dufourovo humánní cítění. Vydal jako velitel armády řadu nařízení pro zmírnění válečných hrůz.

Jeho první nařízení začíná upozorněním, že je třeba, aby se vojsko vyvarovalo všech nepotřebných konfliktů. Vyzýval své důstojníky a vojáky, aby s obyvatelstvem jednalo mírně a bude-li třeba vzít rukojmí, aby se k nim chovalo ohleduplně. Ve svých nařízeních generál Dufour doslova: "...Odzbrojte zajatce, ale nečińte jim nic zlého, ani je neurážejte... Nepřipouštím žádných odplat za násilnosti provedené nepřítelem; mohly by jen poskvrniti naši věc... Po boji šetřte přemožených; nic není čestnějšího pro vítězné vojsko. Armáda musí se vynasnažiti podati světu důkaz, že není barbarskou sběří. Budou-li nepřátelé zatlačeni, pečujte o jejich raněné jako o naše vlastní. Mějte k nim všechny ohledy, jež přísluší nešťastným. Dávám pod Vaši ochranu zejména děti, ženy, starce a osoby duchovní. Ten, kdož by vložil ruku na bezbrannou osobu, je nečestný a špiní svůj prapor...".

Je naprosto pochopitelné, že když se o 16 let později ve švýcarské Ženevě formoval tzv. "výbor pěti", který připravoval založení mezinárodní organizace Červeného kříže, nemohl v něm generál Dufour jako zástupce vojenské složky chybět.

 

Zdroj: Mgr. Josef Švejnoha; Historie Mezinárodního ČK